مطالب آموزشی

عنوان : تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟
توضیحات : از نظر تئوری حسابداری و حسابرسی دو عمل کاملا متمایز می باشند، ولی در عمل اغلب اتفاق می افتد که حسابداران متخصص عمل حسابرسی را عهده دار شده اند و بعضی عملیاتی انجام می دهند که صرفا جنبه ی حسابداری دارد. مثلا ممکن است از روی خلاصه ی دفتر کل (تراز دفتر کل) تعدیلات لازم را برای تهیه صورتحساب سودوزیان ترازنامه انجام دهند.
نویسنده : مجيد ممبني
تاریخ ایجاد : 1396/08/27
عنوان : پرسش و پاسخ های قانون کار
توضیحات : الف- طبقه بندی مشاغل 1- کارگاه های تولیدی و صنعتی از چه زمانی بایستی نسبت به تهیه طرح طبقه بندی مشاغل اقدام نمایند؟ با توجه به بخشنامه شماره 12096 مورخ 2/9/74 معاونت تنظیم روابط کار وزارت کار و امور اجتماعی و در اجرای ماده 1 آئین نامه اجرایی تبصره 1 ماده (49) قانون کار واحد هایی که از 1/4/1375 به بعد به حد نصاب 50 نفر کارگر یا بیش از آن می رسند، مشمول اجرای طرح می شوند و زمان رسیدن به حد نصاب 50 نفر کارگر، زمان شمول اجرای طرح می باشد. 2- آیا شرکتهای پیمانکاری نیز ملزم به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند؟ طبق دستورالعمل شماره 61429 مورخ 19/7/83 کلیه پیمانکاران اعم از حقیقی یا حقوقی با هر نوع فعالیت و هر تعداد کارگر مشمول اجرای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند.
نویسنده : مجيد ممبني
تاریخ ایجاد : 1396/08/27
عنوان : دانلود دستورالعمل انبارگردانی به همراه نمونه برنامه انبارگردانی
توضیحات : نکات قابل توجه در تهیه دستورالعمل انبارگردانی به همراه نمونه برنامه انبارگردانی که این برنامه جهت ارائه نمونه است و اشخاص باید با در نظر گرفتن اصول انبارگردانی و وضعیت موجودی مواد و کالای خود نسبت به برنامه انبارگردانی خود اقدام نمایند در این پست ذکر شده است
نویسنده : مجيد ممبني
تاریخ ایجاد : 1396/08/27
عنوان : دانلود پرسش و پاسخ های مالیاتی
توضیحات : آیا شرکتها پس از تسلیم اظهارنامه انحلال موضوع مواد 114 و 116 مکلف به اخذ دفاتر قانونی هستندیاخیر؟ با توجه به ماده 208 قانون تجارت شخصیت حقوقی شرکتهای منحله تا ختم امر تصفیه به قوت خود باقی می باشد، بنابراین اخذ دفاتر قانونی الزامی است.
نویسنده : مجيد ممبني
تاریخ ایجاد : 1396/08/27
عنوان : دانلود راهنمای نرم افزار حسابداری اخوان
توضیحات : راهنمای نرم افزار حسابداری اخوان شامل : معرفی دوره های مالی, معرفی ارزها, کدینگ گروه حسابها, کدینگ حسابهای کل, کدینگ حسابهای معین, معرفی گروههای تفصیلی , معرفی حسابهای تفصیلی, معرفی گروههای مرکز هزینه, معرفی حسابهای مرکز هزینه, معرفی گروههای پروژه, معرفی حسابهای پروژه, معرفی انواع اسناد, ورود اطلاعات, مدیریت اسناد, ثبت عطف به صورت گروهی جهت اسناد, عملیات تبدیل حسابها در تمامی سطوح, بررسی اسناد, شماره گذاری اسناد, جابجایی اسناد, تایید اسناد, خروج از تایید اسناد, ادغام کلی اسناد, ادغام موردی اسناد, بستن حسابهای موقت, حذف سند, بستن حسابهای موقت, صدور سند اختتامیه, حذف سند اختتامیه, صدور سند افتتاحیه, انتقال کدینگ به شرکت جاری, انتقال اسناد به شرکت جاری, انتقال شرح آرتیکل اسناد, انتقال ساختار فایل متنی بانکها, مدیریت صورت حسابهای بانکی, گزارشات مغایرت بانکی , بودجه طی دوره, ثبت بودجه طی دوره, و گزارشات متنوعی می باشد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/09/20
عنوان : دانلود راهنمای نرم افزار حقوق و دستمزد اخوان
توضیحات : راهنمای نرم افزار حقوق و دستمزد اخوان شامل معرفی اطلاعات پایه حسابداری, اطلاعات پایه پرسنلی, مزایای مستمر, مزایای غیر مستمر, ضرایب, محاسبه حقوق و معوقه حقوق و همچنین تهیه فایل های بیمه و مالیات و بانک و گزارشات متنوعی می گردد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/09/20
عنوان : دانلود نکات کلیدی تامین اجتماعی نسخه بهار 1395
توضیحات : عنوان: نکات کلیدی بیمه تامین اجتماعی 1 (ویژه کارفرمایان – پیمانکاران) تهیه و تنظیم: معاونت امور فرهنگی و اجتماعی (اداره کل کارفرمایان و سازمانها) با تشکر از همکاری و نظارت معاونت فنی و درآمد (اداره کل درآمد حق بیمه) آدرس: تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به فاطمی- نبش کوچه ستاره-پلاک یک- ساختمان شماره 4 تامین اجتماعی- طبقه ششم کدپستی 1418654718 تلفن: 64028131 فاکس: 64028363 Email: Karfarma@tamin.ir سایت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی: www.farhangi.tamin.ir سایت سازمان تامین اجتماعی: www.tamin.ir
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/09/19
عنوان : دانلود صورتهای مالی نمونه جدید - 1395
توضیحات : اطلاعیه به کلیه مؤسسات حسابرسی و حسابداران رسمی شاغل انفرادی صورت‌های مالی تلفیقی گروه همراه با صورت‌های مالی شرکت اصلی و نیز صورت‌های مالی جداگانه شرکت نمونه که بر اساس آخرین استانداردهای حسابداری توسط سازمان حسابرسی و با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه شده، فعلاً لازم‌الاجرا نمی‌باشد. بدیهی است رعایت مفاد استانداردهای حسابداری در خصوص تهیه صورت‌های مالی و افشای اطلاعات الزامی است. ضمن آنکه دریافت نظرات اعضای جامعه برای اصلاح و بهبود محتوی و فرم صورت‌های مالی نمونه مذکور موجب امتنان خواهد بود. منبع : سایت جامعه حسابداران رسمی
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/09/19
عنوان : معرفی رشته حسابداری
توضیحات : حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد. تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجتمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار.چرا که گزارش های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی شود و بیشتر تراز حساب ها می باشد. برای مثال یک حسابدار تجربی نمی تواند بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد.از سوی دیگر یک حسابدار متخصص، در آینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه کند و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک خود می تواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد. و مجموع این فعالیت
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/28
عنوان : حسابداری چیست؟
توضیحات : حسابداری زبان تجارت خوانده می‌شود. زیرا از طریق تهیه گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی‌نفع و ذی‌علاقه قرار می‌دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند.[۱] از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information System یاد می‌شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی موثر بر سازمان‌ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم‌گیرندگان، طراحی شده است.[۲]
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/28
عنوان : حسابرسی چیست؟
توضیحات : حسابرسی فرایندی است بسامان برای جمع‌آوری و ارزیابی بی‎طرفانهٔ شواهد دربارهٔ ادعاهای مربوط به فعالیت‌ها و وقایع اقتصادی برای تعیین میزان انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین‎شده و گزارش نتایج به اشخاص ذینفع («بیانیهٔ مفاهیم بنیادی حسابرسی»).
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/28
عنوان : نکات مهم در نگهداری و تحریر دفاتر قانونی
توضیحات : به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در این قسمت از مجموعه دانستنی های مالیاتی به آیین نامه ای می پردازیم که در خصوص روش های نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک و نحوه ثبت وقایع مالی و چگونگی تنظیم صورت های مالی نهایی موضوع تبصره ۲ ماده ۹۵اصلاحی مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ قانون مالیات های مستقیماست. بر اساس ماده اول این آیین نامه، مقررات این آیین نامه شامل مودیانی است که در موعد مقرر ترازنامه و حساب سودوزیان و یا حسب مورد حساب درآمد و هزینه و حساب سودوزیان را با رعایت مقررات مربوط ارایه می کنند. همچنین مودیان در انتخاب یکی از روش های حسابداری بر اساس استانداردهای پذیرفته شده مجازند و در سال های بعد باید همان رویه را اعمال نمایند.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/21
عنوان : نکات کلیدی انبارگردانی در حسابداری
توضیحات : انبارگردانی جزء وظایفی است که حسابداران برای حسابرسی کالا ها و موجودی انبار، بر اساس استانداردهای حسابداری، حداقل هر سال باید انجام بدهند تا موجودی کالا شمارش و کنترل کمی و کیفی روی کالاها صورت پذیرد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/21
عنوان : راهنمای تحریر و تنظیم دفاترمشاغل
توضیحات : همانطور که می دانید شغل شما در ردیف مشاغل موضوع بند (ب) ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم قرار دارد و بر این اساس لازم است، فعالیت های مالی خود از قبیل خرید کالا یا دریافت خدمات، انجام هزینه های روزمره واحد کسبی، فروش کالا و ارائه خدمات، تحصیل دارایی های استهلاک پذیر و مالیات بر ارزش افزوده، به ترتیب تاریخ وقوع را در آن ثبت نمایید تا طبقه بندی و تلخیص حساب‌های موصوف برای تنظیم حساب درآمد و هزینه در پایان سال، امکان پذیر باشد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1395/01/21
عنوان : قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات 1394/04/31
توضیحات : آگاهی از قوانین و مقررات برای عموم شهروندان و مأموران مجری قوانین از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. آشنایی شهروندان، موجب اطلاع از حقوق و تکالیف قانونی خود گردیده و امکان برخورداری از مزایای قانونی و سایر تسهیلات قانونی برای آنان فراهم می‌گردد و از طرفی دیگر باعث کاهش هزینه‌ها از قبیل جریمه‌های مالی و مجازات‌های کیفری خواهد بود. همچنین آگاهی مأموران مجری قانون، از مقررات مربوطه موجب افزایش رضایت‌مندی مردم، کاهش فرایندهای اجرایی و به تبع آن کاهش هزینه‌های اداری می‌باشد. قوانین مالیاتی از جمله مهمترین قوانین بخش حقوق عمومی در هر کشوری بوده و به دلیل دامنه وسیع اجرایی و تعداد زیاد مشمولین این مقررات، لازم است مؤدیان مالیاتی و مأموران مجری قوانین اطلاع کامل، صحیح و به موقع از قوانین مصوب را داشته باشند.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1394/09/08
عنوان : بیمه قراردادهای پیمانکاری
توضیحات : با تشکیل سازمان بیمه های اجتماعی در سال 1332، کارگران شاغل در فعالیتهای پیمانکاری ، جزء اولین گروههائی بوده اند که تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. بنا به موقعیتهای زمانی در زمینه نحوه محاسبه و وصول حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای پیمانکاری، بخشنامه ها و دستورالعملهای متعددی صادر شده است که بعضا" برای مدت زمان معین و برخی کماکان از قابلیت اجرایی برخوردار است. لذا کلیه بخشنامه و دستورالعملهای پیمانکاری با توجه به قوانین و مقررات و تصویب نامه های شورای عالی تامین اجتماعی مورد بازنگری قرار گرفته و پس از حذف زوائد این دستورالعمل جایگزین کلیه بخشنامه ها و دستورالعملهای صادره قرار می گیرد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1394/09/08
عنوان : دانلود کتاب انبارداری و مدیریت خرید
توضیحات : مدیریت خرید و تدارکات یکی از فعالیت های اصلی و ستادی هر سازمان یا شرکت در جهت رسیدن به اهدافش می باشد و تمامی امور مرتبط با خرید کالا و خدمات مورد نیاز برای انجام تمامی فرایندها را در بر می گیرد. واحد خرید و تدارکات با تمامی بخش های شرکت در ارتباط است و به نوعی ارتباط شرکت با تامین کنندگان خارجی را برقرار می سازد. هدف اصلی مدیریت خرید و تدارکات، تهیه به موقع کالا، تجهیزات و خدمات برای بخش های مختلف و رفع نیاز آنها به منظور دستیابی به اهداف سازمانی است.
نویسنده : کامران فقیهی
تاریخ ایجاد : 1394/09/08
عنوان : دانلود دستورالعمل اجرائی قوانین ومقررات بازرسی دفاتر قانونی
توضیحات : مطابق ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی و به منظور ارتقاء کیفی امر انجام بازرسی از دفاتر قانونی شرکتها , موسسات و کارگاههای حائز شرایط و استخراج اقلام مشمول کسر حق بیمه از هزینه های ثبت شده باملحوظ نظر داشتن چشم انداز سازمان در افق برنامه ۱۴۰۴ به عنوان سازمانی پایدار , پویا , چابک وسرآمد در پاسخگویی با فرایندهای هوشمند ارائه خدمات کیفی و به هنگام به ذینفعان و درراستای بهبود مستمر امور , ارتقا ظرفیت های اجرایی برای تسریع در بازرسی دفاتر قانونی و شفاف سازی امور, این بخشنامه تدوین وابلاغ می گردد.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1394/09/08
عنوان : دانلود 100نکته مهم تجارت
توضیحات : نکته 1: شرکای شرکت تجاری، تاجر محسوب نمی شوند مگر آنکه شغل معمول آنها شخصاً اعمال تجاری مصرح در ماده 2 قانون تجارت باشد.انجام اعمال تجاری برای خود شخص و به حساب خود وی انجام می شود.درنتیجه معامله ی وکیل برای موکل یا مدیر شرکت برای شرکت و مواردی از این قبیل موجب تاجر قلمداد شدن شخص محسوب نمی شود. نکته 2: تصدی به حمل و نقل به هر طریقی که باشد عمل تجاری ذاتی است.تصدی به حمل و نقل اعم از اینکه حمل و نقل مسافر یا اشیا باشد تجاری است ولی قواعد قرارداد حمل ونقل موضوع مواد 733 تا 797 قانون تجارت ویژه حمل و نقل اشیاء است.
نویسنده : مجید ممبنی
تاریخ ایجاد : 1394/09/08

  1   
کپی رایت تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت اخوان محاسب جنوب محفوظ است. توییتر گوگل پلاس فیسبوک لینکدین تلگرام اینستاگرام
طراحی و اجرا :