فرم درخواست وام

وام چیست؟

وام نوعی قرض دادن پول سوددار است، که در زمانی مشخص بین قرض دهنده و قرض گیرنده انجام می‌شود. وام دارای انواع مختلفی می‌باشد. جزئیات حقوقی وام در رشته حقوق مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. مفهوم وام تاریخچه‌ای قدیمی دارد و به دوران کهن باز می‌گردد.

وام مسکن، (به انگلیسی: Mortgage loan) گونه‌ای از وام است، که ضمانت آن یک دارایی حقیقی است و جهت تامین هزینه خریداری، ساخت‌وساز و یا نوسازی ملک، توسط موسسات مالی، شرکت‌های بیمه یا بانک‌ها در اختیار اشخاص حقیقی و یا حقوقی قرار می‌گیرد.

وام دانشجویی (به انگلیسی: Student loan) نوعی وام است که به دانشجویان برای کمک به برآمدن از پس شهریهٔ دانشگاه، هزینهٔ کتاب‌ها و مخارج زندگی داده می‌شود. از آنجایی که معمولاً دولت در بازپرداخت وام به دانشجویان کمک می‌کند، نرخ سود پایین‌تر از سایر وام‌های بی‌وثیقه مثلاً کارت‌های اعتباری در نظر گرفته می‌شود و برنامهٔ بازپرداخت آن‌ها نیز انعطاف‌پذیرتر است. در ایالات متحدهٔ آمریکا و برخی از کشورهای دیگر بازپرداخت وام به هنگام ورشکستگی به دشواری صورت می‌گیرد زیرا نگرانی‌هایی وجود دارد از بابت امکان «سوءاستفاده» از سامانه توسط فارغ‌التحصیلانی که در حال حاضر دارایی اندکی دارند اما در آینده درآمد بالقوهٔ بالایی خواهند داشت. اغلب پژوهشگران در زمینهٔ ورشکستگی معمولاً این نگرانی‌ها از امکان سوءاستفاده را رد می‌کنند، و این ادعاها را عمدتاً ناشی از تجارب شخصی می‌دانند و نه بررسی داده‌ها.

  1   
کپی رایت تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت اخوان محاسب جنوب محفوظ است. توییتر گوگل پلاس فیسبوک لینکدین تلگرام اینستاگرام
طراحی و اجرا :